środa, 22 września 2021
Motto Szkoły

 "Przy wyborze drogi swej, swego zawodu - idź za wskazaniem głosu wewnętrznego.

  Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią - choćbyś na krańcu świata się znalazł.

 Ale przede wszystkim: miej charakter!."

 Władysław Orkan

 

Wybór języka
wersja polskaenglish versiondeutsch version

Aktualności biblioteczne

  BIBLIOTEKA SZKOLNA 

GODZINY PRACY 2021/22

 

PONIEDZIAŁEK - 8.25 -  11.30

WTOREK - 8. 25 - 11. 30     

ŚRODA - 9. 30 - 11. 30        


CZWARTEK - 8. 25  - 11. 30 :  13.40 - 14.00

PIĄTEK - 8. 25- 11. 30 :           13.40 - 14.00

 

 

 

 

 

 

 

23 kwietnia Światowy

Dzień Książki i Praw Autorskich 

„CZYTAJĄC, NIGDY NIE BĘDZIESZ SAM"

to hasło tegorocznego

Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

 

*      Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo – księgarskiej.

*      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

 

*      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii.

 

*      Światowy Dzień Książki słynie z czerwonych róż wręczanych czytelnikom - ta tradycja pochodzi z Katalonii, gdzie w 1926 r. zaczęto obchodzić dzień książki. Róże symbolizują krew smoka pokonanego przez św. Jerzego, którego dzień przypada właśnie 23 kwietnia, i tradycyjnie wręczało się je tego dnia kobietom. Mężczyznom - książki. Na szczęście dziś wypada już wymieniać się książkami

z przyjaciółmi bez względu na płeć, podobnie jak dostawać róże za czytanie.

 

 

KONKURS

 

Z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki

biblioteka szkolna  ogłasza konkurs plastyczny na projekt

 okładki ulubionej książki.

Technika plastyczna oraz format pracy mogą być dowolne.  Na plakacie należy zamieścić nazwę autora oraz tytuł książki.

Pracę należy sfotografować i przesłać  na adres Danutabiblioteka@gmail.com

Można również plakat dostarczyć do szkoły.

Konkurs trwa do 22 kwietnia.

 

Pozdrawiam i czekam na ciekawe prace. Danuta Stachura

 

BIBLIOTEKA  SZKOLNA POLECA

Zostały zakupione do biblioteki  książeczki dla dzieci oraz  dla młodzieży. Przedstawiam krótkie recenzje  nabytych nowości wydawniczych.

 

„Jesteś ważny, Pinku!”A. Waligóra

 Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców -opis produktu:

- Cześć, jestem Pink!

- Cześć, Pinku. Kim jesteś?

- Nie wiem.

- Jak to nie wiesz? Zastanów się chwilkę.

- Jestem taki jak wszyscy.

- Nie, jesteś unikalny.

Ty też jesteś unikalny, wiesz? Każdy z nas jest. Takiego drugiego Ciebie nie ma nigdzie na świecie. Dlatego jesteś jedyny i niepowtarzalny. Co nie znaczy, że idealny. Masz zalety i wady. Każdy z nas je ma. To one nas budują. One sprawiają, że jesteśmy wartościowi tacy, jacy jesteśmy. Tak jak Pink - Twój nowy przyjaciel.

Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.

Pomóż Pinkowi uwierzyć w siebie, a wtedy on pomoże Ci zrobić to samo!

Jesteś ważny, Pinku! To  książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców . Autorami książki są Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś.

 

„Yeti, w którego nikt nie wierzył” A. Olejarczyk - opis produktu:

Istnieniu yeti przeczy nauka! Przeczą liczby i fakty! Wszyscy w klasie twierdzą, że yeti nie istnieje. Tylko jeden chłopiec, narażając się na śmiech kolegów, mówi, że on w yeti wierzy. Czy wiara chłopca sprawi, że gdzieś w Himalajach tajemniczy stwór usłyszy jego głosi stanie się bardziej realny?

Piękna i wzruszająca opowieść o tym, jak niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy wierzyć w siebie!

Autorem książki jest Asia Olejarczyk. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dziecięca.

 

„Afryka Kazika” Ł. Wierzbicki - opis produktu:

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.

Kazimierz Nowak - pionier polskiego reportażu W latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). Wyczyn ten został zapomniany na kilkadziesiąt lat. Dzięki odnalezionym w grudniu 2006 roku nigdy nie opublikowanym materiałom oraz fotografiom możliwe było przygotowanie książki zawierającej kompletną relację z podróży Kazimierza Nowaka zatytułowaną Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.

Łukasz Wierzbicki - menadżer kultury, redaktor, mieszka na wsi pod Poznaniem. Kocha podróże, zarówno te dalekie i egzotyczne, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które opublikowane zostały w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

Autorem książki jest Łukasz Wierzbicki. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dziecięca, literatura przygodowa, lektury szkolne.

 

„SzymPansik ma własne zdanie”  S. Lang - opis produktu:

SzymPansik, bohater bestsellera `New York Timesa`, powraca w przezabawnej kontynuacji o  tym, że wcale nie trzeba robić tego, co inni, oraz że warto słuchać swoich potrzeb i mieć własne zdanie.

Jeżozwierz organizuje imprezkę, na którą idą wszyscy. SzymPansik nie chce pójść. Dlaczego? Hm... Ma swoje powody.

Dzięki książce dzieci dowiedzą się, że każdy ma prawo czuć się niekomfortowo, a mówienie o tym, czego potrzebujemy, może pomóc innym także się otworzyć.

SzymPansik uczy, że zawsze warto być sobą! Gotowi na lekcję asertywności?

Książka SzymPansik ma własne zdanie pochodzi z wydawnictwa Papilon. Autorem książki jest Suzanne Lang. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dziecięca.

 

„Przyjaciel na zawsze”E. DeLange- opis produktu:

Prawdziwa przyjaźń nigdy się nie kończy!

Poznaj historię uroczego bałwanka i pewnej wiewiórki, między którymi nawiązuje się niezwykła przyjaźń. Pewnego zimowego dnia, wiewiórka wychodzi ze swojej dziupli i zauważa coś bardzo dziwnego w samym środku lasu samotnego i drżącego z zimna bałwanka. Od tamtej pory nie może o nim zapomnieć i postanawia mu pomóc. Tak zaczyna się wyjątkowa przyjaźń. Ale czy będzie ona trwała zawsze?

Wzruszająca opowieść o sile przyjaźni, która trwa pomimo rozłąki. Piękny tekst autorstwa EllenDeLange uczy empatii, wrażliwości i pomaga dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami, np. w sytuacji rozstania z bliską osobą. Forma pictruebooka ? prosty tekst i całostronicowe ilustracje, sprawią, że będzie to idealna książka dla wszystkich maluchów.

Autorem książki jest EllenDeLange. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dziecięca.

 

„Logopedyczne prztyczki” M. Strzałkowska - opis produktu:

`Królik w futrze tkwi w makutrze

i po troszku trzy krzty mchu trze,

a logopedyczne prztyczki

ćwiczą język i policzki`.

`Logopedyczne prztyczki` to najnowsza książka niezrównanej mistrzyni słowa Małgorzaty Strzałkowskiej, która od wydania po raz pierwszy w 1996 roku wielokrotnie wznawianych, bestsellerowych `Wierszyków łamiących języki` proponuje Czytelnikom znakomitą zabawę słowem, kształcącą bezbłędne posługiwanie się językiem polskim. Z jej oryginalnych, pełnych humoru i zaskakujących skojarzeń tekstów korzystają kolejne pokolenia dzieci w procesie kształcenia prawidłowej wymowy. Sięgają po nie także dorośli - aktorzy, dziennikarze, logopedzi, obcokrajowcy oraz ci wszyscy, którzy dbają o właściwą, staranną wymowę najeżonego wieloma trudnościami języka polskiego.

Autorami książki są Małgorzata Strzałkowska, Piotr Rychel. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, edukacja. Książka Logopedyczne prztyczki liczy 108 stron.

 

„Pasztety, do boju!”C. Beauvais- opis produktu:

Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015.

Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?

Właściwie to... tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.

Kierunek: Paryż.

Cel: ściśle tajny.

Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także... całkowicie niespodziewaną sławę.

Kategoria wiekowa: 13+. Autorem książki jest ClementineBeauvais. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura młodzieżowa. Książka Pasztety, do boju! liczy 276 stron.

 

„Cień wiatru”, Tom 1;C.R. Zafon- opis produktu:

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść Cień wiatru niejakiego Juliana Caraxa. Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

 

„Gra Anioła”, Tom 2 ; C.R. Zafon- opis produktu:

El Juego del Ángel ma stanowić część tetralogii, której akcja osadzona będzie, podobnie jak w przypadku Cienia wiatru, w scenerii starej Barcelony.

Carlos Ruiz Zafon (ur. 1964 w Barcelonie) debiutował w 1993 roku powieścią El príncipe de la niebla. Światowy rozgłos przyniósł mu dopiero wydany w 2001 roku Cień wiatru (polskie wydania: Muza 2005, 2006, 2007, Świat Książki 2006).

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może coś więcej... Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor Cienia wiatru ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarzyska Zapomnianych Książek, by obdarować nas niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści. Kiedy następnym razem będziesz chciał uratować jakąś książkę nie ryzykuj życia... Zaprowadzę cię do tajemnego miejsca gdzie książki nigdy nie umierają i nikt nie może ich zniszczyć. Gra anioła - jedna z najbardziej oczekiwanych książek na całym świecie już wkrótce pojawi się po polsku. Poznajmy fascynujący labirynt Carlosa Ruiza Zafona autora Cienia wiatru. Świat Barcelony wraz z jej tajemniczymi zakamarkami i mrocznymi sekretami. Świat zapomnianych książek, cudownych i wyklętych, ich autorów i czytelników, świat wielkich miłości, wielkich rozczarowań i wielkich nadziei.

 

„Tabletki na dorosłość”D. Suwalska - opis produktu:

Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. Wreszcie stanie się dorosłym i będzie mógł zlekceważyć załamującą nad nim ręce mamusię. Oleje mającego i tak wszystko gdzieś tatusia. Zignoruje zapatrzone w siebie dziewczyny. Wypnie się na nic nierozumiejących kumpli. Wyśmieje nauczycieli złośliwie stawiających pałę za pałą.

Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. A dopiero się zaczęło.

Autorem książki jest Dorota Suwalska. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura młodzieżowa. Książka Tabletki na dorosłość liczy 256 stron.

 

„Pociąg do Tybetu” M. Wolny- opis produktu:

Z Warszawy do serca Tybetu. Dziesięć tysięcy kilometrów, dwa kontynenty, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych.

W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata - do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna z niczym przygoda: szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m n.p.m. Omdlenia, brak tchu - to tutaj coś normalnego.

Inspiracją dla autorki jest Alexandra David-Neel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do Tybetu. Podążając tropem kobiety-podróżniczki, Maja Wolny tworzy współczesny, pełen zaskakujących obserwacji zapis wyprawy na Wschód.

Pociąg do Tybetu pokazuje przejmujący obraz krainy przez wieki zamkniętej dla świata.

Drogą powietrzną mogłabym dotrzeć do stolicy Tybetu, Lhasy, w niecałe 24 godziny. Ale taka podróż jest jak cesarskie cięcie, zbyt szybkie przejście z jednego świata w drugi, bez prawdziwego mozołu drogi. A ja chciałabym zrozumieć niewypełnioną przestrzeń, która wyrasta już pół dnia drogi od Moskwy, ciągnie się przez całą Syberię i Mongolię, aż do Chin. Jazda pociągiem ma to do siebie, że pejzaż łatwo się rozmazuje. Nie można zatrzymać kadru. Mijane po drodze sylwetki ludzi i rzeczy pozostaną nieuchwytne. (Fragment książki)

Maja Wolny - pisarka, autorka powieści, . bestsellerowych Czarnych liści, Powrotu z Północy i najnowszej Jasności, a także kryminałów (Księgobójca - belgijska nagroda Herkulesa Poirota), dziennikarka, kuratorka wystaw. Mieszka w Kazimierzu Dolnym, wiele lat spędziła w Belgii. Uwielbia podróże.

Autorem książki jest Maja Wolny. Należy do gatunków: literatura piękna, powieść podróżnicza. Książka Pociąg do Tybetu liczy 256 stron.

 

 

 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu- dla nastolatków

-  Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu.

Ustalcie, kiedy i jak długo możesz przebywać w Sieci, z jakich serwerów internetowych możesz korzystać. Umowa  z rodzicami nie oznacza rezygnacji z twojej prywatności czy twoich praw…

-  chroń swoją prywatność w Sieci.

Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek forum publicznym w Internecie, nie podawaj swojego nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu, nazwy szkoły oraz innych informacji, które mogłyby pozwolić na ustalenie twojej tożsamości(dotyczy to również danych twoich rodziców, rodzeństwa, znajomych).

- Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz, bez porozumienia z rodzicami.

- Odpowiadaj mądrze  na otrzymane wiadomości.

Nigdy nie odpowiadaj n taką wiadomość, powiedz o tym rodzicom lub innym dorosłym, do których masz zaufanie. a wiadomości(e-meile, komentarze na czacie, IM, grupy dyskusyjne itp.), które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony. Gdy otrzymasz taką  wiadomość, powiedz o tym rodzicom lub In. Dorosłym, do których masz zaufanie. Zgłoście taki incydent do punktu kontaktowego http:WWW.hotline.org.pl/

- Bądź ostrożny korzystając z czat roomów.

Czad room jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym obszarem w Internecie. Nigdy nie możesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz. Możesz spotkać tam wielu przyjaznych i ciekawych ludzi. Pamiętaj jednak, że czaty są również wykorzystywane przez pedofili do wykorzystywania swoich ofiar, szczególnie wśród nastolatków. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych i nie organizuj spotkań w „realu” bez wiedzy rodziców.

- Nigdy nie umawiaj się z osobami, poznałaś w Sieci, bez zgody rodziców.

Pamiętaj, że ludzie nie zawsze są tymi za kogo się podają. Jeśli jednak chcesz się spotkaj z  internetowym znajomym, porozmawiaj o tym najpierw z  rodzicami i i nigdy nie idź na takie spotkanie sam.

- Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś kogo poznałeś na czacie próbuje, nastawić cię przeciwko rodzicom, opiekunom, nauczycielom, czy przyjaciołom.

Niektóre czaty wykorzystywane są  przez pedofili, sekty i inne niebezpieczne grupy do nakłaniania młodych ludzi, by zrobili, coś, czego nie chcieliby robić.

- Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony WWW.

Niektóre strony WWW proszą o pozwolenie na załadowanie jakiegoś programu lub „podłączenie się”  . Programy te w niektórych przypadkach mogą być wykorzystywane później do przesyłania ci jedynie irytujących reklam. Niestety często są również używane do ingerowania w twoją prywatność, śledzenia tego, co  robisz w danej chwili w sieci czy wprowadzania wirusów do twojego komputera.  Mogą one zamienić twój komputer w serwer z którego ktoś nieznajomy będzie mógł swobodnie korzystać, np. pobierając bez twojej zgody twoje prywatne fotografie, prywatne dokumenty i In.. Nie wgrywaj żadnych programów, jeśli nie masz pewności, że pochodzą  one z godnego zaufania źródła.

-  Jeśli masz  swój blog, musisz mieć świadomość, że jest on dostępny każdemu, kto korzysta z Internetu. Pamiętaj o tym zamieszczając w blogu informacje o sobie.. Zastanów się jakie wiadomości na swój temat chciałbyś tam umieścić i czy naprawdę powinieneś to zrobić.

Wszystko co, co umieścisz w blogu może być nie tylko przeczytane przez innych użytkowników sieci, ale także z łatwością  kopiowane i  przechowywane, a w przyszłości może zostać wykorzystane przeciwko tobie.. To, co teraz wydaje ci się fajne i zabawne, może okazać się  niestosowne i kłopotliwe kilka lat później, np. gdy będziesz się starał o przyjęcie do szkoły czy pracy.

- Pamiętaj w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania.

Nie rób niczego, co ogłoby urazić innych użytkowników lub byłoby sprzeczne z prawem.

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY? PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W LIMANOWEJ

TEL. 183371737, SPECJALISTA DS. BEZPIECZNEGO INTERNETU I CYBERPRZEMOCY - ELŻBIETA CIĘCIEL

 

 

  

 

 

 POLECANE KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

                  Danuta Suwalska: „Tabletki na dorosłość”

Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. Wreszcie stanie się dorosłym i będzie mógł zlekceważyć załamującą nad nim ręce mamusię. Oleje mającego i tak wszystko gdzieś tatusia. Zignoruje zapatrzone w siebie dziewczyny. Wypnie się na nic nierozumiejących kumpli. Wyśmieje nauczycieli złośliwie stawiających pałę za pałą.

Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. A dopiero się zaczęło.

Tabletki na dorosłośćTabletki na dorosłośćAinsworth Eve : „Strata, gdy świat się kończy”

 

Kiedy Alfie Turner traci matkę, jego świat rozpada się na tysiąc kawałków. Bez niej chłopak i jego ojciec nie potrafią już być rodziną. Nie umieją poradzić sobie z tą startą. I wtedy Alfie spotyka Alice. Dziewczyna ma swoje problemy, ale dopiero przy niej Alfie zapomina o własnych. Czy przyjaźń da tym dwojgu skrzywdzonych przez los młodych ludzi taką siłę, żeby mogli pomóc sobie nawzajem pozbierać się po trudnych doświadczeniach?

 

            Clementine Beauvais: „Pasztety do boju”

 

Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015. Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?   Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.
Kierunek: Paryż.
Cel: ściśle tajny.
Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę.

Facebook Szkoły
Facebook Szkoły
Logowanie do LIBRUSa
Logowanie do LIBRUSa
Meteo Pi
Meteo Pi
Aktualny stan powietrza
w okolicy szkoły
Szczegóły-kliknij
Nie dla smogu
Must
Must
Jeżdżę z głową
EU-HOU
Gmina Niedźwiedź
Obrazek odnośnik do Comeniusa
SURSUM CORDA
SURSUM CORDA
Mistrzowie kodowania
Mistrzowie kodowania
Konkurs informatyczny
Konkurs informatyczny
Adres www tej strony
 
CMS Tractable by Marketing Studio