czwartek, 6 maja 2021
Motto Szkoły

 "Przy wyborze drogi swej, swego zawodu - idź za wskazaniem głosu wewnętrznego.

  Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią - choćbyś na krańcu świata się znalazł.

 Ale przede wszystkim: miej charakter!."

 Władysław Orkan

 

Wybór języka
wersja polskaenglish versiondeutsch version

Aktualności

2018-10-08
Właśnie zakończyliśmy wizytę partnerską w ramach projektu Erasmus+ "Experiencing Diversity through Art - Doświadczanie Różnorodności poprzez sztukę." Przez 6 dni gościliśmy w naszej miejscowość 13 uczniów ze Słowenii i Portugalii, którzy przyjechali wraz ze swoimi opiekunami.

Polska strona przygotowała niezwykle bogaty i różnorodny program. Odbiegając nieco od przyjętych standardów pierwsze dwa dni spędziliśmy wszyscy razem w domu wczasowym Willa Tram na Koninkach, gdzie poprzez gry i zabawy nie tylko poznawaliśmy się, ale także w czasie licznych warsztatów poruszaliśmy tematy związane z migracją, walką z ksenofobią, stereotypami oraz rasizmem. Chcieliśmy praktycznie podejść do tematu dlatego zamiast wykładów, polska strona przygotowała fantastyczną grę planszową pt. „Galaxy of migrants”, w czasie której młodzież nie tylko odpowiadała na wylosowane pytania, ale czasem musiała odegrać scenki lub pantomimę. 

W programie znalazły się też dwu-dniowe warsztaty taneczne, które przeprowadził instruktor taneczny Kuba Pachowicz. Ponieważ w naszej grupie były prawie same dziewczyny warsztaty cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Nie mogło też zabraknąć tematów związanych z naszym regionem, tradycjami i kulturą. W poniedziałkowy wieczór wspaniała grupa górali i góralek ze szkoły w Niedźwiedziu zaprezentowała niezwykły występ z przyśpiewkami i tańcem „zbójnicki”.
We wtorek obejrzeliśmy prezentacje o Słowenii i Portugalii, po czym zagraniczna młodzież przeniosła się do domów swoich polskich kolegów gdzie mieli spędzić resztę tygodnia.
Oczywiście w programie zaplanowaliśmy też czas na pokazanie piękna naszego kraju, dlatego pojechaliśmy do Krakowa, na Wawel, do Muzeum Historycznego w podziemiach rynku krakowskiego, Sukiennic oraz zwiedziliśmy inne zabytki tego pięknego miasta. Zwieńczeniem wycieczki do Krakowa były kolejne warsztaty o migracji, w czasie których młodzież wcielała się w postaci uchodźców, lokalnej ludności która jest sceptycznie nastawiona do uchodźców i grupy entuzjastów. Było to niezwykle doświadczenie, a młodzież doskonale wczuła się w swoje role.
Bogactwo naszej lokalnej kultury pokazaliśmy naszym gościom poprzez wizytę w Rabce Zdrój gdzie młodzież Słoweńska miała okazję po raz pierwszy w życiu malować na szkle oraz w Muzeum Władysława Orkana w Porębie Wielkiej. Przepiękna pogoda sprzyjała nam w ten dzień i mogliśmy nie tylko zwiedzić muzeum, ale także spacerem zejść do Niedźwiedzia podziwiając barwy jesieni i piękno gorczańskiego krajobrazu.
Kulminacyjnym punktem programu był występ wszystkich trzech grup przed społecznością szkoły w Niedźwiedziu. Przygotowywane przez wiele tygodni przedstawienia utworów o migracji zostały zaprezentowane w czwartek na holu naszej szkoły. Nasza młodzież zagrała „Latarnika” Henryka Sienkiewicza. Pozostałe kraje wybrały utwory swoich narodowych autorów. Wszystkie sztuki bardzo podobały się widowni, a zrozumienie ich było nie lada wyzwaniem, gdyż językiem obowiązującym w projekcie był oczywiście angielski.
 
Wizyta w naszej szkole nie udałaby się gdyby nie zaangażowanie uczniów i nauczycieli oraz rodziców. W czwartek grupa uczennic z klas V A i B pod kierunkiem pani Joanny Dudzik wykonała fantastyczny trwający 30 minut pokaz taneczny. Potem część z nich szybciutko pobiegła do klasy polonistycznej gdzie razem z kolegami i koleżankami z klasy VB  pod opieką pani Haliny Kaciczak zaprezentowały dla naszych gości sztukę pt ”Demeter i Kora” oraz poczęstowały ciastem upieczonym przez ich wspaniałe mamy.
Młodzież biorąca udział w projekcie miała także okazję wziąć udział w zajęciach artystycznych przeprowadzonych przez panią Joannę Cichańską, na których skrawkami materiałów wyklejali postaci górala, góralki oraz parzenice. Prace zostały u nas w szkole i można je wciąż podziwiać na górnym holu.
Tak więc młodzież była podzielona na trzy grupy i uczestniczyła w zajęciach polonistycznych, artystycznych oraz w bardzo ciekawych zajęciach z fizyki, które przeprowadził pan Marian Talar.
Wszystkim zaangażowanym w wizytę nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz dyrekcji bardzo bardzo dziękujemy! 

Bogusława Gniecka oraz Bożena Zabrzeńska-Szczygieł


a girl in blue

about books

barbecue

books we've read

cala w grupa w szkole

chłopcy przy ognisku

exploring krakow 1

exploring Krakow 2

exploring Krakow 3

exploring Krakow 4

exploring Krakow 5

FC freedom

friends

góral Mieciej

górale

gra

grupa razem

grupa refugees

grupa z Portugalii

gry i zabawy (2)

gry i zabawy (2)_1

gry i zabawy

gry

historia 2 chłopców

klasa V

latarnik

lekcja fizyki

migracje against

migracje r

migracje

Pan Duncan

Pani Oksana

pod Wawelem u smoka

przed szkołą

Slowenia

szklo

taniec

teachers

witraz

wspolna piosenka

zabawy
 

« powrót
Archiwum:         
Facebook Szkoły
Facebook Szkoły
Logowanie do LIBRUSa
Logowanie do LIBRUSa
Meteo Pi
Meteo Pi
Aktualny stan powietrza
w okolicy szkoły
Szczegóły-kliknij
Nie dla smogu
Must
Must
Jeżdżę z głową
EU-HOU
Gmina Niedźwiedź
Obrazek odnośnik do Comeniusa
SURSUM CORDA
SURSUM CORDA
Mistrzowie kodowania
Mistrzowie kodowania
Konkurs informatyczny
Konkurs informatyczny
Adres www tej strony
 
CMS Tractable by Marketing Studio