poniedziałek, 20 stycznia 2020

  

Szkoła Podstawowa

im. Władysława Orkana

w Niedźwiedziu

  
Wybór języka
wersja polskaenglish versiondeutsch version

Aktualności

2018-05-15
W poniedziałek 14 maja 2018r. zebraliśmy się przed szkołą o godz. 7:15 rano i wyruszyliśmy do Sandomierza. W tej wycieczce pełnej wrażeń i cennych informacji uczestniczyli uczniowie kl.5, 6a, 6b wraz ze swoimi wychowawcami p. A Worwą, p. M Zawirską, p. J. Cichańską oraz z naszymi opiekunami p. J. Smaciarz i p. A. Ogielą. Zwiedziliśmy tzw. "Mały Wawel" w Baranowie Sandomierskim, Klasztor Cystersów, rezydencję magnacką Krzyżtopór w Ujeździe oraz wiele cennych zabytków w przepięknym Sandomierzu.

Podczas jazdy autokarem oglądaliśmy filmy i mieliśmy pół godzinną przerwę na drugie śniadanie. Po odpoczynku pojechaliśmy do Baranowa Sandomierskiego. Zwiedziliśmy tam Zamek określany nazwą „Mały Wawel’’, gdyż jest bardzo podobny do tego Krakowskiego Zamku. Jest to budynek renesansowy, ozdobiony w wewnątrz złotem. Pani przewodniczka bardzo ciekawie o nim opowiadała. Zamek jest otoczony pięknym parkiem. Następnie pojechaliśmy do ruin rezydencji magnackiej w Ujeździe. Zamek nazywa się Krzyżtopór, a swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbą krzyża i topora znajdującym się głównej bramie wjazdowej. W czasach swojej świetności był to najwspanialszy Pałac w Europie. Symbolizuje on kalendarz : cztery baszty- to kwartały , 12 sal - to miesiące, 52 pokoje – to tygodnie, 365 okien – to dni w roku .Potem, udaliśmy się do klasztoru cystersów. Niestety mogliśmy go oglądać tylko z zewnątrz .Cześć budynku była barokowa , a część romańska. W drodze do pensjonatu zatrzymaliśmy się w Biedronce gdzie można było zrobić małe zakupy. Nocowaliśmy w pensjonacie ,,Pod Pieprzówkami”. Gdy przydzielono nam pokoje poszliśmy na obiadokolację. Godzinę po posiłku odbyła się krótka dyskoteka i wspólny taniec belgijka.

Następnego dnia po śniadaniu około godziny 9:00 wyruszyliśmy zwiedzać Sandomierz. Nazwa miasta powstała przez to, że tam rzeka San domierza do Wisły. Pani przewodniczka zaprowadziła nas pod katedrę św. Jakuba. Była ona skromna i uboga w porównaniu do bogato zdobionej katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przeszliśmy przez ucho lgielne i widzieliśmy duży krzemień pasiasty zwany również kamieniem optymizmu. Ponoć ten , kto go dotknie, jest weselszym, więc wszyscy mieliśmy możliwość jego dotknąć. Trasą podziemną czyli lochami Sandomierskimi poszliśmy na rynek. Legenda głosi, że podczas najazdu na Sandomierz, Tatarzy zabili wiele ludzi , w tym ojca Halinki Krępianki.  Podczas drugiego najazdu w zemście zaprowadziła ich do lochów , kusząc wielkim bogactwami .W pewnym momencie wypuścili głazami jedyne wejście z lochów , tworząc śmiertelna pułapkę dla Tatarów, którzy umarli z głodu . I tak Halinka pomściła swojego ojca.

Z rynku doszliśmy do bramy Opatowskiej , na którą się wyszliśmy . Była bardzo wysoka i liczyła sobie 140 schodów. Byliśmy również w zbrojowni , gdzie mogliśmy przymierzać zbroje rycerskie , a także zobaczyć broń jaką walczono w średniowieczu . Podczas wycieczki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zakupiliśmy pamiątki. O wyznaczonej godzinie zbiórki spotkaliśmy się przed ratuszem , skąd poszliśmy do autokaru . W Kłaju zjedliśmy coś w McDonaldzie . Po wyjściu pojechaliśmy prosto do Niedźwiedź gdzie byliśmy około 19:30.

Dziękujemy bardzo naszym wychowawcom i opiekunom oraz wszystkim rodzicom i współorganizatorom za wspaniałą i wartościową wycieczkę i możliwość w niej uczestniczenia. To była wycieczka pełna wrażeń i emocji . Wszyscy świetnie się bawili i na pewno na długo zapamiętamy ten dwudniowy wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Małgorzata Barzyk uczennica kl.5 wraz z uczestnikami wycieczki« powrót
Archiwum:         
Licznik odwiedzin

Liczniki

Logowanie do LIBRUSa
Logowanie do LIBRUSa
Meteo Pi
Meteo Pi
Aktualny stan powietrza
w okolicy szkoły
Szczegóły-kliknij
Nie dla smogu
Must
Must
Jeżdżę z głową
Maciuś
EU-HOU
Gmina Niedźwiedź
Obrazek odnośnik do Comeniusa
SURSUM CORDA
SURSUM CORDA
Mistrzowie kodowania
Mistrzowie kodowania
Konkurs informatyczny
Konkurs informatyczny
Program "MIśki"
Program "MIśki"
Adres www tej strony
 
CMS Tractable by Marketing Studio